Brykieciarki
Ta alternatywa standardowego rodzaju opału ma szereg zalet, dzięki którym cieszy się coraz większą popularnością. Dzieje się tak ze względu na możliwość wykorzystania dowolnej ilości słomy, wiórów czy trocin, które są częstym efektem ubocznym obróbki drewna. A wszystko to za sprawą pracy maszyny zwanej brykieciarką.
Brykiet stanowi produkt końcowy pracy brykieciarki, a zarazem jednostkę opałową. Powstaje on w wyniku wywarcia dużego nacisku na materiał, czemu towarzyszy wysoka temperatura, umożliwiająca jej zwarte przyleganie. Te przestrzenne, złożone maszyny najogólniej dzieli się na hydrauliczne oraz mechaniczne.
Urządzenie prasuje oraz formuje materiał w lekką w transporcie, kompaktową formę, która jest gotowa do stanowienia opału. Sam koszt wyprodukowania tego biopaliwa jest niski, co sprawia, że i sam produkt również bardziej opłacalny. Dodatkowo jest ono w stu procentach naturalne, a dzięki temu też i ekologiczne oraz nieszkodliwe dla środowiska, co stanowi aktualnie jeden z największych plusów.